Kulttuuri on osa hyvinvoinnin ja terveyden edistämistä kunnassa
Kunnilla on ylipäätään velvoite edistää kulttuuritoimintaa kaikille kuntalaisilleen – myös niille, jotka ovat hyvinvointialueen asiakkaita. Siksi on aivan luontevaa, että mekin KULTA ry:ssä olemme julkaisemassa yhteiset kunta- ja aluevaalitavoitteet, emmekä erikseen kuntavaalitavoitteita ja erikseen aluevaalitavoitteita. Kuntien ja hyvinvointialueen yhdyspinnan tunnistaminen on kulttuuri- ja taidealalle erityisen tärkeää, jotta kunnan kirjasto- ja kulttuuripalveluja voidaan viedä sote-palvelupisteisiin.

Kaikki kunnan kulttuuripalvelut edistävät terveyttä ja hyvinvointia
Nyt on muotia puhua laaja-alaisesta hyte-työstä, jota kunnan tulee tehdä olemassa olevien palveluidensa, kuten kirjasto- ja kulttuuripalvelujen puitteissa. Osassa kuntia oletetaan, että hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen on hyvinvointialueen velvoite tai että hyvinvointialueen pitäisi siitä maksaa. Osalla hyvinvointialueista on pakka pahasti sekaisin.
THL:n TEAviisari mittaa sitä, miten kunnat edistävät asukkaidensa hyvinvointia ja terveyttä ihan samalla, kun toteuttavat kulttuuritoimintalain ja kirjastolain velvoitteita. Siinä samalla edistetään hyvinvointia ja terveyttä eli tehdään hyte-työtä: kun mahdollistetaan kulttuuriosallistuminen köyhille, sairaille, lapsille, vanhuksille tai maahanmuuttajille, tehdään laaja-alaista hyte-työtä ja ihan vain kulttuuripalveluja samalla iskulla.
Tärkeä kysymys kuntapolitiikan osalta on se, miten kunta turvaa sen, että olemassa olevat peruspalvelut oikeasti viedään ihmisille, jotka eivät itse niiden pariin pääse. Eli esimerkiksi ympärivuorokautisen hoivan piirissä olevat ihmiset, jotka ansaitsevat ihan samat hyvän elämän palvelut kuin muutkin kuntalaiset.
Kulttuurista yhteisöllisyyttä ja hyvää arkea
Esimerkiksi Kuntaliitto löytää hyte-työtä niin taiteen perusopetuksesta kuin vapaasta sivistystyöstä. Kuntaliiton mukaan taiteen perusopetuksella edistetään hyvinvointia ja terveyttä muun muassa siten, että opinnot tukevat oppilaiden luovan ajattelun ja osallisuuden kehittymistä ja vahvistavat oppilaiden identiteettien rakentumista ja kulttuurisen lukutaidon kehittymistä.
Kaikkien vapaa-aikapalveluiden rooli ihmisten arjessa on huomattava. Kunnan hyte-työn intressissä on pitää huoli siitä, että ne eivät ole vain valmiiksi hyvävointisten ja hyvässä taloudellisessa asemassa olevien käytettävissä. Kirjastojen erityiseksi rooliksi on Kuntaliitossa katsottu sen kyky tuottaa hyvinvoivaa yhteisöä, yhteisöllisyyttä.
Kunnissa jatkossa ikäihmisten palvelut ja ikäihmisten arjen hyvinvoinnin parantaminen vaatii keskittymistä. Tähän tullee välineitä myös Kulttuuri- ja taidealan keskusjärjestö KULTA ry:n kunta- ja aluevaaliohjelmasta, josta jäsenjärjestöt kokoontuvat päättämään 22.11.24.
Rosa Meriläinen
pääsihteeri
Avainsanat: aluevaalit, hyvinvointi, hyvinvointialue, kirjastot, kunnat, kuntavaalit, terveys